[13.05.2015] Nowy Budynek w Prologis Park Budapest-Sziget Najbardziej Zielony na Węgrzech
Pierwszy Budynek z Oceną Dobrą Według Nowych Wytycznych BREEAM

WARSZAWA (13 maja 2015 r.) – Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości dystrybucyjnych, poinformował dzisiaj, że budynek 6 w parku Prologis Park Budapest-Sziget otrzymał najwyższą ocenę w zakresie zrównoważonego budownictwa spośród wszystkich nieruchomości komercyjnych istniejących na Węgrzech.

Budynek BTS o powierzchni 7 500 metrów kwadratowych uzyskał ocenę dobrą według systemu akredytacji BREEAM i jest to pierwsza nieruchomość na Węgrzech, która otrzymała akredytację według nowych wytycznych BREEAM.

Budynek został zaprojektowany zgodnie z wymogami TAPA (Transported Asset Protection Association). W magazynie zastosowano rozstaw słupów w odległości co 7,5 metra, co umożliwiło wstawienie aż 45 doków, bocznej rampy załadunkowej i rampy dla wózków widłowych. Wprowadzone rozwiązania pozwalają na efektywną obsługę 5 000 metrów kwadratowych. Budynek, w porównaniu z tradycyjnymi obiektami logistycznymi, ma o około 35 doków więcej w przeliczeniu na wynajmowaną powierzchnię. Ponadto w DC6 znajdują się przestrzeń bezsłupowa, rampy do załadunku bocznego dla pojazdów ciężarowych i dostawczych oraz doki przeładunkowe z zadaszeniem o wysokości 6 metrów, co zapewnia optymalizację kosztów ogrzewania i oświetlenia.

Obiekt oddano do użytku w listopadzie 2014 roku, wieloletniemu klientowi Prologis na świecie, firmie DB Schenker, czołowemu dostawcy zintegrowanych rozwiązań logistycznych. W nowym budynku DB Schenker ulokował swoją siedzibę o powierzchni 2 500 metrów kwadratowych dla ponad 200 pracowników, wybudowaną zgodnie z wytycznymi w zakresie zrównoważonego budownictwa i ergonomii. Na terenie tego samego parku firma wynajmuje również 20 000 metrów kwadratowych w sąsiednim budynku.

"Prologis, jako lider w dziedzinie zrównoważonego budownictwa rozumie wagę dostarczania obiektów efektywnych energetycznie, które pozwalają na zmniejszenie kosztów operacyjnych i wzrost rentowności działalności klienta. Jesteśmy niezwykle dumni, że jako pierwsza firma na Węgrzech otrzymaliśmy ocenę dobrą w systemie akredytacji BREEAM zgodnie z nowymi wytycznymi, szczególnie dla budynku typu cross-dock" – powiedział László Kemenes, vice president i country officer Prologis na Węgry i Rumunię. "Mimo że idea i rozwiązania w zakresie zielonego budownictwa zdobywają na Węgrzech coraz większą popularność, tylko nieliczni deweloperzy są w stanie zagwarantować obiekty, które spełniają najbardziej restrykcyjne międzynarodowe normy zrównoważonego budownictwa, takie jak BREEAM. Jesteśmy dumni, że wiedziemy prym w tej dziedzinie".

 

"Cieszy nas zwłaszcza fakt, że w systemie akredytacji BREEAM otrzymaliśmy wyjątkowo wysokie oceny za rozwiązania ograniczające zanieczyszczenia i zużycie energii" – dodał Balázs Bellák, szef działu project management Prologis na Europę Środkowo-Wschodnią. "Dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów mechanicznych i elektrycznych oraz ergonomicznych elementów architektonicznych, budynek tworzy przyjazne i wydajne środowisko pracy przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów operacyjnych i minimalizacji oddziaływania na środowisko naturalne."

Prologis Park Budapest-Sziget to nowoczesny park dystrybucyjny o łącznej powierzchni ponad 128 000 metrów kwadratowych z możliwością rozbudowy o kolejne 36 000 metrów kwadratowych. Park znajduje się w strefie przemysłowej Szigetszentmiklós, bezpośrednio przy autostradzie M0, zapewniającej dogodne połączenie z siecią węgierskich autostrad.

Z portfolio ponad 612 000 metrów kwadratowych Prologis jest wiodącym dostawcą budynków dystrybucyjnych na Węgrzech (stan na 31 marca 2015 r.).

wróć do listy [^]